...

Nowy taryfikator mandatów 2022

Nowy taryfikator mandatów 2022 może zdecydowanie zaskoczyć każdego kierowcę. Od 1 stycznia 2022 roku znacząco wzrosły kwoty za szereg przewinień jakie mogą popełnić kierowcy podczas jazdy.  Przekroczenie prędkości, rozmowa przez telefon w trakcie jazdy, nieustąpienie pierwszeństwa, wyprzedanie na zakazie to tylko nieliczne wykroczenia, za które mandaty poszły w górę. Jak kształtują się zmiany od nowego roku i co zrobić, żeby ustrzec się przed wysokimi mandatami? Zachować szczególną ostrożność, zwolnić, patrzeć na znaki, a przede wszystkim zapoznać się ze zmianami.

Mandaty za wykroczenia drogowe znacząco w górę

Od stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów 2022, a nowe stawki zdecydowanie różnią się od poprzednich kar za wykroczenia drogowe. Do tej pory kierowca za przekroczenie prędkości był karany manatem w setkach złotych, jednak od stycznia mandaty liczone mogą być już w tysiącach złotych. Wprowadzono także szereg innych kar finansowych, które mogą uszczuplić budżet nieuważnego kierowcy.

Cel nowego taryfikatora mandatów

Oczywiście głównym celem wprowadzenia wysokich stawek za wykroczenia drogowe jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Nowy cennik mandatów zdecydowanie bliższy jest „europejskim” stawkom.
 

Jak kształtują się wysokości mandatów za przekroczenie prędkości po wprowadzeniu zmian od stycznia 2022? 

Podwyżki nie tylko za nadmierną prędkość

Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, w którym obowiązuje nowy taryfikator mandatów 2022. Kierowcy muszą liczyć się także z wysokimi mandatami miedzy innymi za rozmowy przez telefon (obecnie 500 zł), jazdę bez uprawnień (obecnie 1500zł), spowodowanie wypadku lub kolizji, podczas którego powstały obrażenia (1500 zł) czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (obecnie 1500zł).
Nowy taryfikator mandatów 2022 obowiązuje także przy wyprzedzaniu na zakazie (obecnie 1 000 zł), wyprzedzaniu przed i na przejściu dla pieszych (obecnie 1 500 zł) oraz omijaniu pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa na przejściu (obecnie 1500 zł). Z wysoką karą muszą się liczyć także kierowcy, którzy wjeżdżają na przejazd kolejowy pomimo opuszczonych bądź opuszczających się zapór (obecnie 2000 zł)

Zmianom uległy także wysokości kar maksymalnych, jakie może nałożyć funkcjonariusz na kierowcę popełniającego wykroczenie. Obecnie taka kara to 5000 zł. W przypadku postępowania sądowego maksymalna kara orzeczona przez sąd to 30 000 zł.

Do tej pory kierowca, który spowodował wypadek bądź kolizję pod wpływem alkoholu, w wyniku której powstały obrażenia mógł liczyć się z mandatem w wysokości od 320 do 500 zł. Według nowego taryfikatora mandatów kara finansowa będzie rozpoczynała się od 2500 zł. Za rażące naruszenie przepisów drogowych kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 000 złotych. Nadmierna prędkość może także pozbawić kierowcę prawa jazdy.

Nowe stawki mandatów mają zapobiegać nie tylko przekraczaniu prędkości, ale przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach. Kancelaria Prawna specjalizuje się w kompleksowej pomocy prawnej w sprawach karnych. Jedną z głównych specjalizacji są wypadki komunikacyjne oraz wykroczenia i przestępstwa drogowe. Jeśli szukasz adwokata od spraw karnych, który posiada duże doświadczenie w zakresie zdarzeń drogowych koniecznie skontaktuj się z naszą kancelarią.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.